Filtry:

Co to jest agroturystyka?

30 września, 2020 admin Agroturystyka Porady 1

Agroturystyka – wypoczynek na wsi

Spędzenie wolnego czasu na wsi to propozycja dla wszystkich, którzy chcą przynajmniej na jeden weekend zapomnieć o szybkim tempie pracy i życia w mieście. Pobyt na wsi to także doskonałe rozwiązanie w przypadku rodzinnych wyjazdów. Przy tej okazji dzieci będą mogły obcować ze zwierzętami i poznać pracę rolników, co jest dla nich przeważnie prawdziwą egzotyką. Czy warto skorzystać z takiej formy wakacji?

Agroturystyka jest elementem wiejskiej turystyki, polegającym na zakwaterowaniu turystów, zapewnieniu im częściowych lub całodobowych posiłków, w wielu przypadkach umożliwieniu uczestniczenia w pracach gospodarskich i innych formach aktywności, jak jazda konno lub łowienie ryb.

Często właściciele gospodarstwa wykorzystują walory krajobrazowe i kulturowe swojego regionu w celu uatrakcyjnienia gościom pobytu.

Człowiek żyjący w ciągłym pędzie, w pogoni za dobrami doczesnymi w którymś momencie zaczyna doceniać to, co proste i bliskie naturze. Lasy, pola i jeziora pozwalają zrelaksować się i zebrać siły do dalszej aktywności.

Dla kogo agroturystyka?

Agroturystyka jest dla każdego – tak można odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie. Któż bowiem nie marzy o kontakcie z naturą, o ciszy ubarwionej śpiewem budzących się ptaków? Jeśli myślicie o doskonałym odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku, to agroturystyka będzie dla was idealnym rozwiązaniem. Wyobrażacie sobie smak porannej kawy na werandzie lub w ogrodowej altanie? Albo jajecznicę jakiej jeszcze nigdy nie jedliście, bo jajka zostały wybrane z kurnika godzinę wcześniej, a nie kupione w supermarkecie? Pomyślcie też o luksusie, jakiego w mieście po prostu nie ma: w ciągu kilku minut organizujecie długi spacer po lesie i łąkach, a nawet całodzienną wyprawę wzdłuż rzeki! Nie potrzebujecie programu ani przewodnika – po prostu robicie, co chcecie. Na zakończenie wycieczki zamarzy się wam ognisko z pieczoną kiełbasą? Nie ma problemu – o drewno właściciel gospodarstwa dawno już zadbał. Żaden all inclusive nie może się równać z tym, co otrzymasz uprawiając wiejską turystykę.

Nie należy zapominać również o kwestii finansowej, gdyż nocleg w gospodarstwie agroturystycznym będzie korzystny dla waszego portfela. Rolnicy za nieduże pieniądze oferują pokoje, nawet z własną łazienką. Nie ma też problemu z dostępem do kuchni, jeśli zdecydujecie się na samodzielne przygotowywanie posiłków.

Jeśli ciekawią was uroki prostego życia wśród przyrody, chcecie poznać wieś i smak lokalnych potraw, nie zastanawiajcie się. Wybierzcie na mapie region, który was szczególnie interesuje i poszukajcie w sieci najbardziej odpowiadającej wam oferty. Wybór jest ogromny: rejony górskie dla miłośników wspinaczki, rzeki i jeziora dla fanów wędkarstwa, czy wreszcie lasy, jeśli kochacie grzybobranie. Przy okazji przekonacie się, że pobyt na wsi nie musi być monotonny i senny, a wprost przeciwnie – może stać się wypoczynkiem ze wszech miar aktywnym.

Agroturystyka – jak działa

Agroturystyka to przede wszystkim pomysł na wakacje rodzinne. Tym razem nie w hotelu z parkiem wodnym i zatłoczonymi restauracjami. Dla waszych dzieci będzie to egzotyczna przygoda, odkrywanie natury i prostego życia w sąsiedztwie zwierząt, które dotychczas znały z obrazków i filmów video. Na wsi nie ma miejsca na nudę, a nawet zapomnieć można na dobre o ulubionych grach komputerowych. Bo cóż przyjemniejszego jest od zabawy z młodymi owieczkami lub psiakami, które dopiero niedawno ujrzały świat? Jak pasjonująca i pełna emocji może być przejażdżka po podwórku na koniu, a później wspólna kąpiel w rzece? Można też przejechać się wozem z sianem lub pomóc w kopaniu ziemniaków. Wbrew pozorom od świtu do późnego wieczora coś się dzieje. Wy i wasze dzieci możecie w tym uczestniczyć niemal bez ograniczeń!

Planując wakacyjny wypoczynek macie szansę wybrać takie gospodarstwo, w którym znajdziecie to, na czym wam szczególnie zależy. Jeśli chcecie, by dzieci miały kontakt ze zwierzętami, wybierzcie gospodarstwo hodowlane. Kochacie łapanie ryb – poszukajcie agroturystyki ze stawem lub jeziorami w pobliżu. Chcecie zachęcić dzieci do turystyki rowerowej? Nie ma problemu – wiele gospodarstw oferuje wynajęcie rowerów dla całej rodziny.

Pobyt na wsi może być także dobrym pretekstem, aby pokazać dzieciom poszczególne gatunki drzew, roślin czy ptaków. Będą później brylowały na lekcjach przyrody!

Agroturystyka – wybór gospodarstwa

Szukając odpowiedniego noclegu w gospodarstwie agroturystycznym, warto korzystać z serwisów internetowych poświęconych tej formie wypoczynku.

Zanim zdecydujesz się na urlop na wsi sprawdź, jakie warunki oferuje gospodarstwo agroturystyczne. 

  • Lokalizacja. Marząc o ciszy i spokoju sprawdź, czy gospodarstwo nie leży w samym centrum wioski. Leśniczówka w sercu lasu na pewno spełni twoje oczekiwania, ale w takim wypadku pomyśl o samochodzie – wyjazd z dziećmi może być uciążliwy, gdy przyjdzie pokonać na piechotę kilka kilometrów piaszczystą leśną drogą z bagażami. 
  • Płatności. Tak jak w kurortach, w sezonie ceny w gospodarstwach agroturystycznych są wyższe. Ponadto warto wcześniej zarezerwować miejsca. Prawdopodobnie właściciele wymagać będą zaliczki przelewem bankowym lub pocztowym. Przed dokonaniem transakcji zapytaj o warunki, gdyż na przykład niektóre gospodarstwa wynajmują tylko łóżka z materacami. Za pościel czy ręczniki musisz dopłacić lub przywieźć je ze sobą.
  • Posiłki. Dowiedz się też, czy i jakie posiłki znajdują się w cenie pobytu. W wielu miejscach dostaniesz dobre śniadanie, ale za obiad lub kolację trzeba dopłacić. To następna sprawa, którą musisz omówić z gospodarzami przed wysłaniem zaliczki.
  • Łazienki i sanitariaty. Przed wyborem gospodarstwa koniecznie dopytaj o warunki sanitarne. Nie zapominaj, że nie jedziesz do hotelu, w którym pokój z łazienką to standard. Mimo to nie jest pod tym względem źle – coraz rzadziej oferowane są wspólne łazienki i prysznice. Rosnąca konkurencja na tym rynku sprawia, że właściciele gospodarstw chętnie inwestują w indywidualne węzły sanitarne.
  • Profil gospodarstwa. Ustal czym, poza agroturystyką, zajmują się gospodarze. Nie każdemu przecież pasuje zapach towarzyszący np. hodowli żywca. Dowiedz się również – z uwagi na bezpieczeństwo dzieci – czy część mieszkalna i rekreacyjna dla turystów są dobrze oddzielone od pomieszczeń gospodarczych i hodowlanych. 

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego gospodarstwa agroturystycznego są polecenia naszych znajomych. Od nich dowiemy się rzeczy, których nie znajdziemy w ofertach. Oprócz dobrze wyposażonych pokoi, pysznego jedzenia i atrakcji, istotni są także ludzie. Życzliwi i chętni do pomocy gospodarze to bowiem prawdziwa wizytówka prowadzonej przez nich działalności.

Udostępnij na Facebooku

Deprecated: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/tapir123/domains/weekenddladwojga.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4919

Jedna odpowiedź do “Co to jest agroturystyka?”

  1. […] często możemy natknąć się na oferty określane jako agroturystyka, czy też turystyka wiejska. Czym właściwie jest agroturystyka, jakie ma wady i zalety, a także dla kogo będzie odpowiednia dowiecie się Państwo z tego […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *