Filtry:

Dlaczego weekend tak szybko mija?

5 listopada, 2020 Stachu Ciekawostki Porady 1

Każdy z nas bez wątpienia spotkał się z wrażeniem tego że czas zależnie od tego jak go spędzamy zdaje się płynąć szybciej lub wolniej. Dlaczego tak się dzieje, i z czego to wynika? Trudno tak naprawdę o jednoznaczną odpowiedź z czego to wynika.

Czas – naukowy punkt widzenia

Według Newtona czas jest wielkością samodzielną niezależną od wszystkich innych wielkości, i biegnie w takim samym rytmie i nic nie wywiera na niego wpływu. Czas więc jest absolutny i obiektywnie jednakowy w całym wszechświecie. Z teorią tą nie zgadzał się Leibniz który twierdził że czas jest porządkiem następstwa zdarzeń zachodzących w świecie, a co za tym idzie bez zdarzeń zachodzących na świecie nie może być mowy o żadnym czasie tj. musimy mieć jakieś punkt odniesienia by określić czas.

Upływ czasu zależy od naszej percepcji

Z faktem że czas upływa w takim samym tempie większość z nas raczej polemizować nie będzie. Jednak nasze subiektywne odczucia związane z upływem czasu to już zupełnie inna kwestia. Każdy z nas spotkał się z odczuciem szybszego lub wolniejszego upływu czas zależnie od tego jak go spędzaliśmy. Z psychologicznego punktu widzenia dzieje się tak ze względu na związek naszego postrzeganiu czasu i ilości myśli które przetwarzamy. Im więcej nowych informacji otrzymujemy tym wolniej zdaje się upływać czas, z kolei gdy informacji jest mniej tym szybciej upływa czas. Stąd też uczucie że w wieku dziecięcym czas płynął zdecydowanie wolniej. Dla dzieci większość z doświadczanych rzeczy, to coś czego doświadczają pierwszy raz w życiu, z wiekiem natomiast znaczna większość codziennych doświadczeń jest nam znajomych. Istotną kwestią jest też tutaj ograniczona „pojemność” naszej pamięci, stąd zapamiętujemy tylko najbardziej istotne fakty i wydarzenia. Przez początkowe lata życia dziecka wszystkie większe wydarzenia są emocjonujące, z tego powodu że są dla nas nowe i niespotykane, a co za tym idzie w jakiś sposób zapadają nam w pamięć. W późniejszych latach jednak nasze życie, nawet jeśli obfituje w ciekawe zdarzenia, i spędzamy czas w sposób dla nas przyjemny, ilość nowych bodźców i wrażeń które odbieramy jest mniejsza, gdyż większość sytuacji i wydarzeń już znamy.

Upływ czasu a czas wolny

Z powyższych akapitów można więc wyciągnąć słuszne wnioski że spędzenie czasu wolnego w sposób nam nowy i nieznany da nam odczucie tego że spędziliśmy tego czasu znacznie więcej. Każdy z nas jednak ma swoje osobiste preferencje spędzania czasu wolnego, i jest to jak najbardziej normalne. Hobby i nasze ulubione rozrywki są z pewnością czymś co siedzi w naszych głowach jeszcze na długo przed upragnionym czasem wolnym. Nie jeden raz stwierdzaliśmy np. „nie mogę się doczekać aż w ten weekend siądę i zagram w nowo zakupioną grę” czy „w ten piątek muszę w końcu iść na długi spacer”, albo „myślami jestem już w hotelu który wynajęliśmy na przyszły miesiąc”. Naturalnym jest że czas wolny chcemy spędzić w taki sposób jaki dotychczas sprawiał nam największą przyjemność i dostarczał pożądanego relaksu.

Co można zrobić by weekend nie mijał tak szybko?

Jeśli jednak ciągle mamy wrażenie że weekend upływa zbyt szybko może warto jednak spróbować czegoś nowego? Możliwości spędzenia czasu wolnego jest naprawdę wiele, a z pewnością całkiem nowe doświadczenia sprawią że zapamiętamy je na długo(a co za tym idzie uzyskamy wrażenie że sam czas wolny trwał dłużej).

Dobrym sposobem na „przedłużenie” weekendu jest również większe skupienie się na osobistych przeżyciach związanych z daną formą aktywności. Psychologowie są zgodni co do tego że skupienie się na docierających do nas bodźcach jest w stanie, w naszym osobistym odczuciu, sprawić że skupimy się bardziej na danej chwili, a co za tym idzie będziemy mieli wrażenie że trwała ona dłużej. Przykładowo gdy w trakcie spaceru skupimy się na dokładnym podziwianiu otaczającej nas rzeczywistości, zwrócimy uwagę na docierające do nas przeróżne bodźce takie jak na przykład zapachy, występujące w naszej okolicy zjawiska, zamiast uciekać myślami do naszych przeszłych doświadczeń, czy planach na nadchodzące dni. Dzięki temu zwiększymy ilość odbieranych przez nas informacji a co za tym idzie uzyskamy wrażenie „wydłużenia” się w czasie naszych doświadczeń.

Udostępnij na Facebooku

Deprecated: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/tapir123/domains/weekenddladwojga.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4919

Jedna odpowiedź do “Dlaczego weekend tak szybko mija?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *